Předpokládané parametry pro venkovní kamennou dlažbu
Dlažba v interiéru nemá takové nároky, jako ta, co se prodává jako kamenná dlažba venkovní. Jistě dobře víte, co znamená slovo „eroze“, a jaké následky to může mít na veškeré předměty, které jsou jí vystaveny. Jaké parametry bychom měli u venkovních dlažeb sledovat?
Nepodceňujte potřebné vlastnosti materiálu
Tvrdost a tloušťka – jak silný a jak tvrdý bude obklad nebo dlažba, vám napoví, jak dlouho vám vydrží v neporušeném stavu, když se po ní budete denně procházet. Materiál by neměl být příliš tenký a zároveň měkký, pro venkovní aplikace se uvádí hodnota tvrdosti od stupně 5, na stupnici tvrdosti od jedné do deseti, kdy jednička je nejměkčí.
Odolnost vůči mrazu a extrémním teplotním výkyvům – v interiéru udržujete teplotu na přibližně stejné hodnotě, ale venku? Tam jsou obklady i dlažby vystaveny mrazům pod dvacet stupňů Celsia a teplotám letním, někdy i vysoko nad třicet. Tedy teplotní rozsah více než padesáti stupňový. Nejvíce nás bude zajímat odolnost vůči mrazu v kombinaci s nasákavostí vody. Čím více by se obklad nasákl vodou, tím více jej poškodí mráz, a to u kamenné venkovní dlažby nelze dopustit. Sledujte tedy tyto symboly (obvykle označené sněhovou vločkou) a s hodnotami nasákavosti vodou pod tři procenta, v ideálním případě kolem jednoho procenta.
Odolnost vůči otěru – v kuchyni či v obývacím pokoji nebo v předsíni se obvykle pohybujete v domácí měkké obuvi nebo naboso, což neznamená pro obklad takovou zátěž, jako chůze v pevné obuvi, kterou nosíte venku. Hodnotu odolnosti před opotřebením mechanickými vlivy určuje stupnice PE od jedničky do pětky. PE 1 se hodí pouze do vnitřních a málo namáhaných prostor, PE 5 pak pro extrémní venkovní zátěž, jako jsou terasy a prostory, kudy prochází mnoho lidí. Pro venkovní kamennou dlažbu v rodinných domech byste měli vystačit s PE 4.