Čištění koberců vysavačem versus strojem
Používejte menší nástavce – vysávání koberců nepatří zrovna k činnosti, u které bychom jásali radostí, jsme rádi, když ji máme za sebou, ale přece jen bychom ji neměli odbývat, aby nebyla „práce málo platná, když je kvapná“. Chcete-li zlepšit vaši práci a udržet delší dobu podlahu v relativní čistotě, odložte velký, široký nástavec a používejte na celou plochu raději nějaký menší. Buďte důslední, zajíždějte do rohů i pod nábytek a kratší hubici používejte třeba v podřepu. Zároveň si zacvičíte, což vám jen prospěje. A prach utírejte před luxováním, nikoli až po něm.
Vysávání neodstraní vše – sáčkové vysavače mají omezený výkon a nemohou si poradit s veškerými nečistotami. Je to zcela logické z několika důvodů: Když příliš zvýšíte výkon, podlaha se přitiskne blíže k nástavci a podtlak znemožní proudění vzduchu od koberce směrem k vysavači (koberce se má tendenci přilepit k hubici). Koberec se také chová jako textilie, to znamená, že při chůzi neviditelné maličké prachové částice, sedající k zemi, se tlakem chodidel vmáčknou mezi textilní vlákna a tam se přilepí, zvláště tehdy, je-li v ovzduší více vlhkosti a tuku, např. z vaření. Vzniklé chuchvalce prachu, tuku, vlasů, chlupů a odumřelé kůže vytvoří hmotu, zčásti mazlavou, zčásti ztvrdlou, která ulpívá na vláknech a vysavač ji pouze nazvedne, ale neodsaje. Odsaje pouze povrchový prach, který se nestačil zašlapat do hlubších vrstev.
Proto časem koberce mění barvu z původních pastelových tónů na zašedlé, nevýrazné barvy, a když se po něm projede speciální stroj na čištění koberců v Praze 6, třeba takový Rotovac, ihned zjistíte rozdíl mezi plochou stávající a nově vyčištěnou. Systémy Rotovac zbavují koberce i zápachu, jehož zdrojem je kuchyně – příprava pokrmů, tlapky domácích mazlíčků a také vaše bosá chodidla (pokud doma nechodíte pouze v domácí obuvi.