Jak vyzrát na bankovní půjčku?
V současné době přibývá počet zamítnutých žádostí o úvěrové produkty, může za to i skutečnost, že se Česká republika dlouhodobě potýkala s koronavirovou pandemií. Ta ovlivnila do značné míry životy mnoha lidí a ve většině odvětví služeb na několik měsíců zcela zastavila jakékoliv příjmy. I z tohoto důvodu lidé často přemýšleli o úvěru, ovšem nedokázali splnit podmínky, které jim banka ukládala. Pravidelný měsíční příjem, platební morálka nebo třeba jenom další závazky. Důvodů k zamítnutí úvěru je spousta. Ta zamítnutím ze strany banky je však zapotřebí hledat spíše složitou legislativu, než neochotu bank půjčovat. Navíc ČNB všem bankovním i nebankovním poskytovatelům dává za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. Pokud by tak nebylo učiněno, může dlužník následně celý úvěr napadnout pro jeho neplatnost. V případě, že by mu bylo vyhověno, by nadále splácel dlužnou částku bez úroků dle svých finančních možností.
Měsíční příjem
Pravidelný měsíční příjem je pro banku nesmírně důležitý. Na internetu je mnoho chytrých pomocníků, které vám mohou velmi rychle vypočítat měsíční splátky u konkrétního úvěrového produktu po vyplnění některých informací. Za zmínku stojí ale také kalkulačka čisté mzdy, která se po zrušení superhrubé mzdy bude jistě hodit.
Mezi klíčové faktory schvalování úvěrů patří tzv. bilance žadatele. Která je ovlivňována věkem, měsíčními příjmy a výdaji, záznamy v registrech, dalšími pohledávky atd. Je proto vcelku pochopitelné, že měsíční příjmy jsou pro banku velmi důležité. Splátky úvěru by měly tvořit maximálně 50% měsíčního rozpočtu domácnosti.
Registry dlužníků
Abychom byly pro banku důvěryhodnými žadateli, je zapotřebí mít dobrou platební morálku. Ta je pravidelně zaznamenávána v registrech dlužníků. U nás máme v současnosti tři nejznámější – SOLUS, BRKI, NRKI.